Dom od dawna w europejskich społecznościach jest łączony z miejscem dojrzewania naszych potomków, płaszczyzną gdzie młoda ludzka istota uczy się świata i bezpiecznym miejscem gdzie powraca po codziennych trudach. Dom jest często pojęciem mitologizowanym- takim do którego już jako dorośli wracamy myślami z nostalgią.
Budując dom warto zaprojektować jego sąsiedztwo. Mam tu na myśli szczególnie odpowiednie dostosowanie kwiatów i krzewów do ogrodu, a w przypadku osiedli mieszkaniowych hipotetyczny developer powinien się zatroszczyć o sąsiedztwo terenów zielonych, które to są specjalnym plusem i nieraz mogą być kartą przetargową w chwili decydowania się na mieszkanie potencjalnego nabywcy. Tak samo ważna jest kostka brukowa okalająca nasz domek czy osiedle mieszkalne. Jej barwa i profil może być idealnym dopełnieniem krajobrazu.
Jeśli pragniemy postawić sobie własne domostwo, sądzę że po pierwsze warto przemyśleć jakiego typu chcemy mieć dom. Czy będzie to dom prefabrykowany, czy murowany z pustaków, czy chcemy mieć dom energooszczędny czy też lokal postawiony przez developera. Wszystkie te kryteria są wyjątkowo ważne, w szczególności jeśli chcemy budować dom wytrzymały, w atrakcyjnej cenie i oszczędny. W skrócie taki, który będzie funkcjonalny.
Deweloperzy o wiele częściej interesują się nowoczesnymi technologiami w budownictwie. Profesjonaliści w branży przeczuwają, że za parę lat będą wznoszone w Polsce całe osiedla domów jednorodzinnych stawianych z segmentów prefabrykowanych. Powiązane jest to z niesłabnącym popytem na budowle mieszkalne. Tego rodzaju metoda budowlana umożliwia już w stadium produkcji zaoszczędzić na zużyciu prądu i tym samym zmniejszyć koszty produkcji domu.
Jeśli zdecydujemy się ulokować pieniądze w montaż domu prefabrykowanego, musimy wziąć pod lupę wszystkie dodatnie i ujemne aspekty tego typu przedsięwzięcia. Domy prefabrykowane nie odróżniają się znacznie pod względem parametrów energooszczędnych od domów jednorodzinnych budowanych technologią konwencjonalną. Aczkolwiek ich oczywistą zaletą jest szybkość wznoszenia, a raczej konstrukcji. Wytypowany przez nas zamysł architektoniczny domu szkieletowego może być już gotowy w 120 dni, a zainstalowany na naszej działce w niespełna dwa dni.