Zalet posiadania kina domowego nie trzeba nikomu przedstawiać. W dzisiejszych czasach kino we własnym domu może mieć każdy, nawet osoby, które nie dysponują dużymi środkami.
Dzisiaj niemal każdego stać na zestaw kina domowego Producenci zadbali o to, by przygotować ofertę zarówno dla mniej wymagających użytkowników o ograniczonych możliwościach finansowych, jak i dla bardzo wymagających osób, którzy na doskonałej jakości sprzęt są gotowi przeznaczyć nawet sumę odpowiadającą cenie średniej klasy samochodu.
Przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę dwie kluczowe sprawy. Po pierwsze: czego oczekujemy od takiego sprzętu i jaką kwotą dysponujemy, a po drugie: jakie mamy warunki mieszkaniowe – i nie chodzi tu tylko o wielkość pomieszczenia, w którym będzie stał sprzęt, ale także o jego oświetlenie. Jeżeli na przykład planujemy rozstawić swoje kino w średniej wielkości, mocno nasłonecznionym salonie, nie warto decydować się na zakup projektora, tylko wybrać telewizor. Pamiętajmy też, że wszystkie części zestawu muszą idealnie do siebie pasować, zwłaszcza obraz i dźwięk: odpowiednio duży ekran musi współgrać z dźwiękiem o odpowiednim natężeniu.
Odtwarzacz DVD
Znawcy podkreślają, że pierwszorzędne znaczenie w odtwarzaczu DVD ma – wbrew pozorom – dźwięk. Kino domowe charakteryzuje się tzw. dźwiękiem dookólnym (surround), inaczej mówiąc: otaczającym. Zwróćmy więc uwagę na sposób obsługi dźwięku, jakim charakteryzuje się odtwarzacz. Dźwięk, zanim dotrze do głośników, musi zostać przetworzony z postaci cyfrowej na analogową, a do tego potrzebny jest dekoder, który zazwyczaj znajduje się na samym odtwarzaczu DVD bądź na wzmacniaczu. Zastanówmy się także, czy odtwarzacz będzie często wykorzystywany do słuchania muzyki – jeśli tak, warto zadbać o to, aby wyposażony on był w dwa oddzielne lasery, a także dekoder plików mp3.
Głośniki
Jakość dźwięku oczywiście zależy też w dużym stopniu od głośników. Powinno ich być co najmniej pięć (trzy kolumny przednie plus dwie tylne). Zestaw ten musi być wyposażony w subwoofer – głośnik odpowiedzialny za emitowanie niskich tonów. Bardzo wymagający mogą wybrać zestaw z siedmioma głośnikami – oczywiście, o wiele bardziej kosztowny. Sama wielkość kolumn powinna być dostosowana do wielkości pokoju, w którym urządzamy kino, warto jednak pamiętać o tym, że większe nie zawsze oznacza lepsze. Wielkie kolumny nie gwarantują świetnej jakości dźwięku, jakość ta zależy przede wszystkim od mocy głośników oraz pasma przenoszenia. Większa moc i szersze pasmo zawsze gwarantują większe możliwości.
Ekran
Następną rzeczą, którą musimy dobrać, jest ekran. Do wyboru mamy telewizor LCD, wyświetlacz plazmowy bądź projektor multimedialny. Telewizor powinien być odpowiedniej wielkości (przekątna co najmniej 28 cali), ważne też, żeby miał szerokoformatowy ekran oraz duże kąty patrzenia. Telewizory plazmowe są droższe, ale dają większe możliwości jeżeli chodzi o wielkość wyświetlacza oraz jakość obrazu. Tańszą opcją jest wybór telewizora LCD, ale musimy liczyć się z tym, że tańsze modele mogą charakteryzować się dosyć nienaturalnymi barwami oraz słabymi kątami patrzenia.
Coraz popularniejszą opcją staje się wybór projektora multimedialnego, głównie ze względu na malejące ceny: już dzisiaj można kupić całkiem przyzwoity sprzęt taniej niż telewizor plazmowy. W przypadku projektora niezbędna jest odpowiednia odległość od ekranu oraz zaciemnienie pomieszczenia. Zwróćmy też uwagę na to, aby rozdzielczość nie była zbyt niska, a kontrast odpowiednio wysoki.
Amplituner
Według wielu użytkowników kluczowym urządzeniem, jeżeli chodzi o zestaw kina domowego, jest wzmacniacz z tunerem, czyli amplituner, w którym zazwyczaj jest wbudowany dekoder dźwięku. Najważniejszą kwestią przy zakupie odpowiedniego amplitunera jest wybór jego mocy, która musi być z kolei odpowiednia dla głośników. Jeśli mamy do dyspozycji nieduży pokój, nie ma sensu kupować urządzenia, które gwarantuje dużą moc, gdyż efekt będzie wytłumiony.
Zatem powtórzmy jeszcze raz: wszystko zależy od naszych warunków mieszkaniowych i możliwości finansowych.