Pod względem „ekologicznej świadomości” doganiamy kraje Europy Zachodniej. Kupione w sklepie produkty pakujemy do toreb wielokrotnego użytku. Częściej niż kiedyś zwracamy uwagę na „ekologiczny rodowód” żywności. Interesuje nas, czy jest ona zdrowa i w jaki sposób została wyprodukowana.
Rower przestał już być synonimem niedostatku lecz stał się zdrowym i modnym środkiem lokomocji. O ekologii mówi się dużo… i bardzo dobrze. Jednak znane przysłowie powiada, że najciemniej jest pod latarnią. Przyjrzyjmy się zatem naszemu własnemu domowi… czy nie nadszedł czas, by i w nim przeprowadzić „ekologiczną rewolucję?”. Zwłaszcza, że „ekologiczny” w wielu przypadkach oznacza po prostu „ekonomiczny”…
Domowe urządzenia
Zużycie energii oraz wody można zmniejszyć kupując wydajne energetycznie urządzenia. Koszta ich zakupu z pewnością szybko się zwrócą, jest to więc opłacalna inwestycja. Pralka o najwyższej klasie oszczędności energii A++ zużywa nawet o połowę mniej energii i wody niż pralki starego typu.
Wyłączaj drukarkę i komputer kiedy z nich nie korzystasz.
Nie korzystaj z opcji „wygaszania” telewizora, ale po prostu go wyłączaj.
W czajniku gotuj tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz. Warto pamiętać również, że gorąca woda jeszcze przez kilka minut nadaje się do zaparzenia kawy czy herbaty. Często nie ma potrzeby ponownego włączania czajnika.
Oświetlenie
Wymień żarówki na energooszczędne. Pozwoli to zredukować zużycie energii nawet o 75%. Żarówki energooszczędne dają taką samą jasność światła jak tradycyjne, nie zużywają jednak energii na produkcję zbędnego promieniowania cieplnego. W dodatku świetlówka kompaktowa, w zależności od producenta jest od 5 do 10 razy trwalsza niż tradycyjna żarówka.
Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których akurat nie przebywasz.
W łazience
Koniecznie napraw cieknące krany. Używaj prysznica zamiast wanny, a podczas mycia zębów zakręcaj kran.
Ściany, dachy, okna, drzwi
Zdjęcia naszych miast wykonywane w podczerwieni ujawniają ogromne straty ciepła wynikające z przestarzałych okien, nieszczelnych drzwi i nie ocieplonych ścian. Zainwestuj w taśmy uszczelniające. Szpary w oknach i w drzwiach powodują duże straty ciepła i zmuszają do dodatkowego uruchamiania urządzeń grzewczych. Dzięki zaizolowaniu poddasza można zaoszczędzić nawet 30% ciepła. Termiczna izolacja ścian to kolejne 50% oszczędności.
Lodówka i zamrażarka
Kupując chłodziarkę lub zamrażarkę, warto zwrócić uwagę czy urządzenie jest w wysokiej klasie energetycznej (od A do A++).
Lodówka i zamrażarka powinny być regularnie rozmrażane. Gruba warstwa lodu tworzy izolację termiczną, która zwiększa zużycie energii. Nie można ich również umieszczać w pobliżu źródeł ciepła – kaloryfera, kuchenki. Takie usytuowanie urządzenia sprawia, że musi ono intensywniej pracować.
Zamykaj drzwi lodówki zaraz po wyjęciu żywności. Niektóre lodówki posiadają nawet specjalny alarm uaktywniający się w przypadku ich zbyt długiego otwarcia.
Dbaj o czystość uszczelek w urządzeniu, wpływa to na efektywność jego pracy.