Przykładów złych projektów można podawać bez końca. Domy buduje się raz i z przeznaczeniem na całe życie, więc warto poświecić więcej uwagi na zapoznanie się ze szczegółowym projektem budowy i samych pomieszczeń. Możemy napotkać problemy, z którymi bez fachowej pomocy sobie nie poradzimy. Poniższy plan mieszkania przedstawia trzy pokoje, przestronne wejście, kuchnię i łazienkę. Z pokoju dziennego jest wyjście na taras.
Właścicielka mieszkania miała problem ze wstawieniem stołu z czterema krzesłami, co wydaje się zupełnie naturalną potrzebą normalnej rodziny z dwojgiem dzieci. Niestety, projekt nie zakładał potrzeby rodzinnego spożywania posiłków i konieczna stała się przeróbka. Idźmy dalej.
Usytuowanie telewizora pod kątem w dziwnym miejscu, do którego wpada światło z okna oraz dużych drzwi tarasowych wymusza oglądanie programów TV po zmroku. Chyba że to ściany północna i wschodnia. Oznaczałoby to, że całe mieszkanie będzie niedoświetlone, ponieważ po drugiej stronie ? południowej ? nie ma okien. Klasyczne umiejscowienie drzwi do pokojów. Jeśli zastosujemy najtańsze framugi, drzwi będą się nie otwierać do końca lub bić klamką o ścianę. Wiem o czym mówię.
Prawidłowo zaprojektowane mieszkanie ma wejście na taras po drugiej stronie tej samej sciany ? na wprost wejścia do kuchni ? dzięki czemu przestrzeń wypoczynkowa znajduje się w drugim kącie, a my zyskujemy piękne miejsce na wstawienie dużego stołu dla 6 osób. W lecie będzie przewiewne, a przez cały rok jasne. Rozstawienie kuchni i łazienki po dwóch stronach mieszkania może być droższe w realizacji, ponieważ system doprowadzenia i odprowadzenia wody będzie bardziej skomplikowany. Ma to swoje wady i zalety. Ekonomiczny projekt zakłada kuchnię i łazienkę na jednej, wspólnej ścianie. Na portalu domosfera.pl (http://www.domosfera.pl/wnetrza/1,93231,6394476,Jadalnia_w_malym_mieszkaniu.html) udzielone rady nie przypadły wszystkim do gustu, ale i tak jest o niebo lepiej, niż było. Wreszcie rodzina może wspólnie zjeść obiad…